Badanie cytologiczne – rozmaz diagnostyczny z kanału i tarczy szyjki macicy mający na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości w tym komórek nowotworowych.
W naszej poradni pacjentki mają możliwość wykonania badania cytologicznego metoda klasyczną tzw. na szkiełko lub na podłoże płynne (LBC)

LBC – cienkowarstwowa cytologia na podłożu płynnym (LBC). Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje LBC jako metodę zalecaną w przesiewowych badaniach w kierunku raka szyjki macicy. Cytologia płynna ma większą wartość diagnostyczną oraz jest bardziej czuła od cytologii klasycznej. LBC daje lepszą wykrywalność wymazów w postaci LSIl i HSIL – istotnych w profilaktyce raka szyjki macicy. Dodatkowo daje możliwość oceny z tego samego materiału obecności DNA HPV.

Przygotowanie do cytologii

  • Wymaz zaleca się pobrać między 10 a 20 dniem cyklu miesiączkowego, jednak najlepiej badanie to wykonać w I fazie cyklu, najwcześniej 4 dni po ustaniu krwawienia.
  • Na 24 godziny przed badaniem należy zrezygnować ze współżycia płciowego oraz nie poddawać się badaniom dopochwowym oraz pobieraniu posiewów lub wymazów z kanału szyjki macicy
  • Na 4 dni przed badaniem należy odstawić wszelkie leki dopochwowe i globulki, nie dokonywać irygacji pochwy czy stosować tamponów/kubeczków menstruacyjnych.
  • W przypadku wystąpienia stanu zapalnego w obrębie dróg rodnych należy zgłosić się na badanie cytologiczne dopiero po wyleczeniu stanu zapalnego.
  • Do higieny intymnej zaleca się stosowanie środków o kwaśnym pH, ponieważ mydła o silnie zasadowym odczynie mogą zmienić fizjologicznie kwaśne środowisko pochwy.