DIAGNOSTYKA CHORÓB PIERSI

Nasza Poradnia Chorób Sutka w Rudzie Śląskiej specjalizuje się w diagnostyce chorób gruczołu piersiowego zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Diagnostyka ta jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia i obejmuje porady i badania specjalistyczne takie jak: USG piersi i węzłów chłonnych, mammografię, biopsje. Od prawie 20 lat w ramach Poradni realizujemy świadczenia z zakresu Programu Profilaktyki Raka Piersi, w ramach którego aktualnie dostęp do bezpłatnej mammografii mają kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia:

  •  które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanej mammografii
  • u których w najbliższej rodzinie wystąpił rak piersi (mama, siostra, córka) lub u których występuje mutacja genowa BRCA1 lub BRCA2

Poradnia Chorób Sutka NZOZ Genom na Śląsku rocznie wykonuje ok. 2 500 mammografii oraz 2 700 badań USG piersi i węzłów chłonnych.

Ośrodek NZOZ Genom oferuje szeroki zakres usług medycznych, w tym kluczowe narzędzie w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu raka piersi, jakim jest mammografia. Ruda Śląska, gdzie znajdą Państwo nasz ośrodek NZOZ Genom, to szczególne miejsce na mapie Polski, gdyż wykonywane są tutaj najdokładniejsze badania mammograficzne za pomocą najlepszej jakości sprzętu.

Od lipca 2023 r. posiadamy nowy, cyfrowy aparat mammograficzny. To jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu dostępnych na rynku.  Jego konstrukcja oparta jest na najnowszej technologii. Urządzenie zbudowane jest z najwyższej jakości materiałów zapewniających diagnostykę na światowym poziomie (bardzo wysoka jakość zdjęć cyfrowych) przy niskiej dawce promieniowania. Niewielki rozmiar aparatu w połączeniu z wysokim poziomem ergonomii zapewniają komfort badanej pacjentce.

Pamiętaj! Rak piersi początkowo rozwija się bezobjawowo. Tylko wcześnie wykryty daje szanse na całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka!

Ponadto w Poradni w ramach współpracy z NFZ obejmujemy opieką także kobiety ciężarne.

Lekarze przyjmujący w naszej poradni schorzeń piersi:

  • lek. Leszek Szendzielorz

  • lek. Daria Wójtowicz

  • lek. med. Maisa Manasar-Dyrbuś

Samobadanie piersi

Powinno być wykonywane regularnie co miesiąc, najlepiej w tym samym dniu. W przypadku kobiet miesiączkujących samobadanie zaleca się wykonać w 8-10 dniu cyklu miesiączkowego (najlepiej 3-5 dni po zakończeniu krwawienia), gdy piersi nie są obrzmiałe lub obolałe. W przypadku pacjentek w okresie menopauzy, nie miesiączkujących, zaleca się wybranie jednego dnia w miesiącu np. w pierwszą sobotę miesiąca.

Stojąc nago przed lustrem unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się czy nie widzisz zmian w kształcie swoich piersi, czy skóra nie jest przebarwiona, czy nie marszczy się lub nie jest napięta.

To samo skontroluj trzymając ręce na biodrach.

Ściśnij swoją brodawkę i sprawdź czy nie wydziela się z niej płyn.

Będąc pod prysznicem, połóż swoją lewą rękę z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem.

Powtórz to samo z prawą piersią.

Pamiętaj, że nie każdy wykryty guzek jest rakiem, ale każdy należy pokazać specjaliście. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, koniecznie zgłoś się do lekarza. 

UWAGA ! Przypadki zachorowań na raka piersi wykrywa się również u mężczyzn, dlatego do poradni zapraszamy także panów.

USG PIERSI

USG piersi i dołów pachowych

Badanie USG piersi służy do wykrywania zmian w gruczołach sutkowych. Dzięki zastosowaniu ultrasonografu możliwe jest wykrycie małych zmian. Dodatkowo poza badaniem piersi wykonuje się badanie dołów pachowych.

USG piersi przeprowadzane jest na zlecenie lekarza ginekologa z poradni schorzeń piersi NZOZ Genom lub odpłatnie.

MAMMOGRAFIA

MAMMOGRAFIA – (MRTG) –   to prześwietlenie rentgenowskie z użyciem niskiej dawki promieniowania, dzięki któremu można zbadać piersi i wykluczyć w nich ewentualne zmiany. Badanie to ma kluczowe znaczenie w wykrywaniu wczesnego stadium raka piersi, co znacząco zmniejsza umieralność z powodu tego nowotworu.  Za pomocą mammografii można wykryć raka piersi na bardzo wczesnym etapie rozwoju co daje możliwość całkowitego wyleczenia za pomocą operacji oszczędzającej pierś.

Wykonanie mammografii  zalecane jest w następujących sytuacjach: 

  • wyczuwalne zmiany w budowie piersi podczas samobadania (zgrubienia, guzki) – różnica w kształcie piersi lewej i prawej
  • ból piersi
  • wyciek z brodawki sutkowej
  • kontrola po leczeniu guza piersi: operacyjnym, radioterapii lub chemioterapii
  • kontrola przed rozpoczęciem hormonalnej terapii zastępczej

W ramach kontraktu z NFZ, bezpłatna przesiewowa mammografia w Rudzie Śląskiej jest wykonywana w NZOZ Genom dla kobiet: 

  • w wieku 45-74 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanej mammografii

Ponadto w naszej poradni pacjentki, które nie są objęte rocznikowo mammografią przesiewową lub pacjentki wymagające diagnostyki mammograficznej mają możliwość w ramach NFZ do skorzystania z Poradni Schorzeń Piersi, gdzie otrzymają od lekarza stosowne skierowanie.

BIOPSJA PIERSI

BIOPSJA – rodzaj zabiegu diagnostycznego polegającego na pobraniu materiału biologicznego z tkanek podejrzanych o zmiany chorobowe.

Najważniejszym celem biopsji  jest szybkie i wiarygodne ustalenie czy zmiana jest łagodna czy też ma cechy nowotworu złośliwego. Biopsje dzielimy na cienkoigłowe i gruboigłowe. Polegają one na wkłuciu przez skórę igły o odpowiednio dobranej długości i grubości. Lekarz patomorfolog  wprowadza igłę do wnętrza  badanej zmiany i pobiera z niej fragment tkanki, natomiast lekarz radiolog przy pomocy głowicy USG przez cały czas czuwa nad tym, aby materiał biologiczny został precyzyjnie zaaspirowany z danej zmiany.

  • biopsja cienkoigłowa – (BAC – biopsja aspiracyjna cienkoigłowa) – jest to najczęściej wykonywany rodzaj. Pozwala na pobranie materiału cytologicznego w postaci komórek i ocenę czy są to komórki nowotworowe czy też zdrowe. Badanie polega na aspiracji (zasysaniu) komórek z badanej tkanki poprzez wkłucie strzykawki z cienką igłą. Biopsja ta ma szerokie zastosowanie w przypadku raka piersi (badanie guza pierwotnego oraz węzłów chłonnych), czerniaka (ocena węzłów chłonnych), raka ślinianki, tarczycy i innych.
  • biopsja gruboigłowa – (Core Biopsy, CB) – polega na pobraniu materiału tkankowego, co pozwala na rozpoznanie nowotworu oraz określenie jego typu oraz cech biologicznych.  Zmiana zostaje nakłuta w znieczuleniu miejscowym  za pomocą igły o szerokim świetle, o średnicy ok. 3 mm. Badanie to wykonuje się w przypadku raka piersi, mięsaków tkanek miękkich i innych nowotworów.
Skip to content