DIAGNOSTYKA CHORÓB PIERSI

W Poradni Schorzeń Piersi specjalizujemy się w diagnostyce chorób gruczołu piersiowego zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Diagnostyka ta jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia i obejmuje porady i badania specjalistyczne takie jak: USG piersi i węzłów chłonnych, mammografię, biopsje. Od prawie 20 lat w ramach Poradni realizujemy świadczenia z zakresu Programu Profilaktyki Raka Piersi, w ramach którego aktualnie dostęp do bezpłatnej mammografii mają kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia:

 •  które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanej mammografii
 • u których w najbliższej rodzinie wystąpił rak piersi (mama, siostra, córka) lub u których występuje mutacja genowa BRCA1 lub BRCA2

 

W naszej poradni rocznie wykonujemy ok. 2 500 mammografii oraz 2 700 badań USG piersi i węzłów chłonnych.

Od lipca 2023 r. posiadamy nowy, cyfrowy aparat mammograficzny. To jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu dostępnych na rynku.  Jego konstrukcja oparta jest na najnowszej technologii. Urządzenie zbudowane jest z najwyższej jakości materiałów zapewniających diagnostykę na światowym poziomie (bardzo wysoka jakość zdjęć cyfrowych) przy niskiej dawce promieniowania. Niewielki rozmiar aparatu w połączeniu z wysokim poziomem ergonomii zapewniają komfort badanej pacjentce.

Pamiętaj! Rak piersi początkowo rozwija się bezobjawowo. Tylko wcześnie wykryty daje szanse na całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka!

Ponadto w Poradni w ramach współpracy z NFZ obejmujemy opieką także kobiety ciężarne.

Lekarze przyjmujący w naszej poradni schorzeń piersi:

 • lek. Leszek Szendzielorz

 • lek. Jan Wieczorek

 • lek. Daria Wójtowicz

 • lek. med. Maisa Manasar-Dyrbuś

Samobadanie piersi

Powinno być wykonywane regularnie co miesiąc, najlepiej w tym samym dniu. W przypadku kobiet miesiączkujących samobadanie zaleca się wykonać w 8-10 dniu cyklu miesiączkowego (najlepiej 3-5 dni po zakończeniu krwawienia), gdy piersi nie są obrzmiałe lub obolałe. W przypadku pacjentek w okresie menopauzy, nie miesiączkujących, zaleca się wybranie jednego dnia w miesiącu np. w pierwszą sobotę miesiąca.

Stojąc nago przed lustrem unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się czy nie widzisz zmian w kształcie swoich piersi, czy skóra nie jest przebarwiona, czy nie marszczy się lub nie jest napięta.

To samo skontroluj trzymając ręce na biodrach.

Ściśnij swoją brodawkę i sprawdź czy nie wydziela się z niej płyn.

Będąc pod prysznicem, połóż swoją lewą rękę z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem.

Powtórz to samo z prawą piersią.

Pamiętaj, że nie każdy wykryty guzek jest rakiem, ale każdy należy pokazać specjaliście. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, koniecznie zgłoś się do lekarza. 

UWAGA ! Przypadki zachorowań na raka piersi wykrywa się również u mężczyzn, dlatego do poradni zapraszamy także panów.

USG PIERSI

USG piersi i dołów pachowych

Badanie USG piersi służy do wykrywania zmian w gruczołach sutkowych. Dzięki zastosowaniu ultrasonografu możliwe jest wykrycie małych zmian. Dodatkowo poza badaniem piersi wykonuje się badanie dołów pachowych.

USG piersi przeprowadzane jest na zlecenie lekarza ginekologa z poradni schorzeń piersi NZOZ Genom lub odpłatnie.

MAMMOGRAFIA

MAMMOGRAFIA – (MRTG) –   to prześwietlenie rentgenowskie z użyciem niskiej dawki promieniowania, dzięki któremu można zbadać piersi i wykluczyć w nich ewentualne zmiany. Badanie to ma kluczowe znaczenie w wykrywaniu wczesnego stadium raka piersi, co znacząco zmniejsza umieralność z powodu tego nowotworu.  Za pomocą mammografii można wykryć raka piersi na bardzo wczesnym etapie rozwoju co daje możliwość całkowitego wyleczenia za pomocą operacji oszczędzającej pierś.

Wykonanie mammografii  zalecane jest w następujących sytuacjach: 

 • wyczuwalne zmiany w budowie piersi podczas samobadania (zgrubienia, guzki) – różnica w kształcie piersi lewej i prawej
 • ból piersi
 • wyciek z brodawki sutkowej
 • kontrola po leczeniu guza piersi: operacyjnym, radioterapii lub chemioterapii
 • kontrola przed rozpoczęciem hormonalnej terapii zastępczej

W NZOZ Genom mają możliwość wykonania bezpłatnej mammografii przesiewowej w ramach kontraktu z NFZ : 

 • kobiety w wieku 45-74 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanej mammografii
 • co roku – kobiety w wieku 45-74 lat, u których w najbliższej rodzinie wystąpił rak piersi ( mama, siostra, córka) lub u których występuje mutacja genowa BRCA1 lub BRCA2.

Ponadto w naszej poradni pacjentki, które nie są objęte rocznikowo mammografią przesiewową lub pacjentki wymagające diagnostyki mammograficznej mają możliwość w ramach NFZ do skorzystania z Poradni Schorzeń Piersi, gdzie otrzymają od lekarza stosowne skierowanie.

BIOPSJA PIERSI

BIOPSJA – rodzaj zabiegu diagnostycznego polegającego na pobraniu materiału biologicznego z tkanek podejrzanych o zmiany chorobowe.

Najważniejszym celem biopsji  jest szybkie i wiarygodne ustalenie czy zmiana jest łagodna czy też ma cechy nowotworu złośliwego. Biopsje dzielimy na cienkoigłowe i gruboigłowe. Polegają one na wkłuciu przez skórę igły o odpowiednio dobranej długości i grubości. Lekarz patomorfolog  wprowadza igłę do wnętrza  badanej zmiany i pobiera z niej fragment tkanki, natomiast lekarz radiolog przy pomocy głowicy USG przez cały czas czuwa nad tym, aby materiał biologiczny został precyzyjnie zaaspirowany z danej zmiany.

 • biopsja cienkoigłowa – (BAC – biopsja aspiracyjna cienkoigłowa) – jest to najczęściej wykonywany rodzaj. Pozwala na pobranie materiału cytologicznego w postaci komórek i ocenę czy są to komórki nowotworowe czy też zdrowe. Badanie polega na aspiracji (zasysaniu) komórek z badanej tkanki poprzez wkłucie strzykawki z cienką igłą. Biopsja ta ma szerokie zastosowanie w przypadku raka piersi (badanie guza pierwotnego oraz węzłów chłonnych), czerniaka (ocena węzłów chłonnych), raka ślinianki, tarczycy i innych.
 • biopsja gruboigłowa – (Core Biopsy, CB) – polega na pobraniu materiału tkankowego, co pozwala na rozpoznanie nowotworu oraz określenie jego typu oraz cech biologicznych.  Zmiana zostaje nakłuta w znieczuleniu miejscowym  za pomocą igły o szerokim świetle, o średnicy ok. 3 mm. Badanie to wykonuje się w przypadku raka piersi, mięsaków tkanek miękkich i innych nowotworów.
Skip to content