DIAGNOSTYKA USG
ULTRASONOGRAFIA (USG) – to bezinwazyjne badanie pozwalające na ocenę organów wewnętrznych z dokładnością nawet do 0,1 mm. Dzięki niemu można w łatwy sposób ocenić położenie, wielkość oraz strukturę poszczególnych narządów. Badanie pokazuje także wszelkie zmiany powstałe w ciele pacjenta, takie jak różnego rodzaju guzy, torbiele, włókniaki, czy zmiany nowotworowe. USG jamy brzusznej, węzłów chłonnych, tarczycy czy też USG piersi – NZOZ Genom w Rudzie Śląskiej oferuje diagnostykę ultrasonograficzną wielu narządów.
Ultrasonografia wykorzystywana jest w celu diagnozowania i rozpoznawania schorzeń oraz monitorowania i oceny skuteczności leczenia. Dzięki dużej dokładności jest również jednym z podstawowych badań profilaktycznych, pozwalającym na wczesne wykrycie niepokojących zmian. Z kolei w przypadku kobiet w ciąży USG jest głównym badaniem kontrolnym, wykonywanym w celu oceny prawidłowego rozwoju płodu.
Na wszystkie badania USG należy dostarczyć poprzednie wyniki badań obrazowych tj. USG, Mammografia, TK, MR (opisy i zdjęcia, płytki z wynikiem) oraz wyniki biopsji.
USG piersi i dołów pachowych
Badanie USG piersi służy do wykrywania zmian w gruczołach sutkowych. Dzięki zastosowaniu ultrasonografu możliwe jest wykrycie małych zmian. Dodatkowo poza badaniem piersi wykonuje się badanie dołów pachowych.
USG piersi przeprowadzane jest na zlecenie lekarza ginekologa z poradni schorzeń piersi NZOZ Genom lub odpłatnie.
-
USG jamy brzusznej
Badanie USG jamy brzusznej wykonuje się w celu sprawdzenia stanu narządów wewnętrznych, takich jak: wątroba, pęcherzyk żółciowy, śledziona, nerki. Badanie pomaga także często zidentyfikować przyczynę bólu w jamie brzusznej.
Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej:
- co najmniej 6 godzin na czczo – nie przyjmować żadnych pokarmów
- pić jedynie wodę niegazowaną
- unikać żucia gumy oraz palenia papierosów
- zgłosić się na badanie z pełnym pęcherzem moczowym — godzinę przed badaniem wypić około 1l wody niegazowanej;
-
USG tarczycy
Badanie USG tarczycy pozwala na diagnozę i ocenę zmian tego gruczołu. Podczas badania lekarz ma możliwość określenia kształtu, wielkości oraz ewentualnych nieprawidłowości tarczycy – takich jak torbiele, guzki.
-
USG szyi (ślinianki, węzły chłonne, tarczyca)
USG szyi jest badaniem diagnozującym stan węzłów chłonnych, ślinianek oraz tarczycy. Badanie pozwala wykryć guzki jak również stany zapalne.
-
USG jąder
Badanie oceniające stan jąder, najądrza i moszny. Daje możliwość wykrycia m.in. wodniaków jąder, guzów i torbieli jąder, żylaków powrózka nasiennego.
-
USG węzłów chłonnych obwodowych (doły pachowe/pachwiny)
Jest to standardowe badanie pozwalające określić strukturę oraz wielkość węzłów chłonnych. Zazwyczaj podstawą do wykonania tego badania jest powiększenie oraz bóle w okolicach węzłów chłonnych.
USG narządów jamy brzusznej, tarczycy, szyi, jąder, węzłów chłonnych wykonywane jest tylko odpłatnie i bez skierowania, po uzgodnieniu terminu w rejestracji.