GINEKOLOGIA
KONSULTACJE GINEKOLOGICZNE
Lekarz ginekolog zajmuje się profilaktyką, rozpoznawaniem i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego, a także antykoncepcją, prowadzeniem ciąży, nowotworami narządów rodnych. Na wizytę warto się umówić po pojawieniu się pierwszej miesiączki, po rozpoczęciu współżycia oraz w przypadku, gdy zauważy się jakieś niepokojące objawy m.in. zaburzenia miesiączkowania, ból podczas miesiączki, plamienia, ból podczas i po stosunku, świąd, upławy oraz inne dolegliwości okolic intymnych.
W naszej poradni pacjentki mają możliwość skorzystania z pełnej wizyty ginekologicznej obejmującej wywiad, badanie fizykalne oraz ultrasonograficzne. Lekarz na życzenie pacjentki może pobrać materiał do badań dodatkowych (wymazy, cytologia).
CYTOLOGIA
Rak szyjki macicy to czwarty najczęściej wykrywany nowotwór u kobiet na świecie. Rocznie zapada na niego 570 tys. kobiet, z których ok. 60% umiera. Pamiętaj – rak szyjki macicy jest jedną z najskuteczniej wyleczalnych form raka pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryty – w przypadku przedinwazyjnego raka szyjki macicy można uzyskać aż 99,9% wyleczeń !
Badanie cytologiczne – rozmaz diagnostyczny z kanału i tarczy szyjki macicy mający na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości w tym komórek nowotworowych. W naszej poradni pacjentki mają możliwość wykonania badania cytologicznego metodą klasyczną tzw. „na szkiełko” lub na podłoże płynne (LBC)
LBC – cienkowarstwowa cytologia na podłożu płynnym (LBC). Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje LBC jako metodę zalecaną w przesiewowych badaniach w kierunku raka szyjki macicy. Cytologia płynna ma większą wartość diagnostyczną oraz jest bardziej czuła od cytologii klasycznej. LBC daje lepszą wykrywalność wymazów w postaci LSIl i HSIL – istotnych w profilaktyce raka szyjki macicy. Dodatkowo daje możliwość oceny z tego samego materiału obecności DNA HPV.
Przygotowanie do cytologii:
- wymaz zaleca się pobrać między 10 a 20 dniem cyklu miesiączkowego, jednak najlepiej badanie to wykonać w I fazie cyklu, najwcześniej 4 dni po ustaniu krwawienia.
- na 24 godziny przed badaniem należy zrezygnować ze współżycia płciowego oraz nie poddawać się badaniom dopochwowym, a także pobieraniu posiewów lub wymazów z kanału szyjki macicy
- na 4 dni przed badaniem należy odstawić wszelkie leki dopochwowe i globulki, nie dokonywać irygacji pochwy oraz nie stosować tamponów/kubeczków menstruacyjnych.
- w przypadku wystąpienia stanu zapalnego w obrębie dróg rodnych należy zgłosić się na badanie cytologiczne dopiero po wyleczeniu stanu zapalnego.
- do higieny intymnej zaleca się stosowanie środków o kwaśnym pH, ponieważ mydła o silnie zasadowym odczynie mogą zmienić fizjologicznie kwaśne środowisko pochwy.
W NZOZ Genom istnieje możliwość bezpłatnego wykonania cytologii w ramach kontraktu z NFZ u pacjentek w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanej cytologii.
USG JAJNIKÓW
USG jajników i przepływów w naczyniach jajnika wykonywana jest bezpłatnie w ramach działalności statutowej Fundacji.
ANTYKONCEPCJA
Zapewniamy indywidualny dobór antykoncepcji poprzedzony dokładnym wywiadem, badaniem ginekologicznym, ultrasonograficznym oraz cytologicznym.
Najczęściej wybieraną przez pacjentki metodą antykoncepcyjną są tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe (DTA) oraz wewnątrzmaciczne wkładki antykoncepcyjne (IUD). Wkładkę wewnątrzmaciczną zakłada się w ciągu 7 dni od wystąpienia krwawienia miesiączkowego. Można założyć ją już 6 tygodni po porodzie. Jeśli pacjentka chce skorzystać z tej metody antykoncepcji musi przyjść na wizytę z zakupioną przez siebie wkładką. Receptę na wkładkę można uzyskać podczas wizyty u naszych lekarzy ginekologów.